Дневниците на лосарството

Дневниците на лосарството

Дневниците на лосарството

Blog Article



По дисциплината „Овощарство и Лозарство /част Лозарство/“, се  изучават и   посочват начините за направляване растежа и развитието на лозовото растение, с цел получаването на високи и качествени добиви от грозде.

  Защо капковото напояване е идеално за поливане на лозови масиви

Тези фактори са определящи за по-високата захарност на гроздето и съдържанието на повече багрилни вещества. По-доброто проветряване осигурява по-малък риск от заразяване с болести като мана и оидиум, както и по-добра устойчивост към сиво гниене. Лозите стават по-издръжливи на ниски температури, а пръчките им узряват по-добре.

Те са пряко свързани със състава на почвата, температурата и достъпа до пряка слънчева светлина.

Одгледувањето на виновата лоза и производството на грозје и вино на просторите на Македонија има многувековна традиција. Доказ за тоа се и многубројните археолошки ископини, артефакти и преданија кои укажуваат дека на овие простори виновата лоза го следела развојот на човекот низ просторот и времето, притоа преживувајќи различни биолошки, еколошки и економски промени.

Лозарството во Македонија било застапено уште пред нашата ера, бидејќи постојат некои тогашни записи за одгледување на лозите и користење на виното. Словените, кога се населиле на нашите простори затекнале лозови насади од староседелците.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Географията на лозарството в Европа се променя заради климата

Одделението за лозарство работи на постојана интродукција и колекционирање на автохотните, регионалните и интернационални сорти винова лоза и ги проучува нивните агробиолошки и технолошки својства во различни лозарски реони со цел да се подобри сортиментот во државата.

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно лозарство процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

кор. проф. дсн Минчо Кондарев и проф. Велко Велков, допринесли много за съвременното развитие на лозарството и овощарството в България.

Не се разработват и прилагат алтернативни подходи за борба с болестите.

Северното изложение е по-подходящо за южните и по-топли области. Дори е препоръчително за по-сухите местности с горещ климат.

През последните години в България все по-често се наблюдава трайна тенденция на затопляне на климата в сравнение с предишни периоди, както и увеличаване честотата на екстремните климатични явления.

Report this page